سرای نوآوری فرش ماشینی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان

اخبار

ششمین همایش ملی صنعت فرش ماشینی کشور برگزار شد

دانشگاهها به ایجاد صنایع نساجی دانش بنیان کمک کنند

84 درصد فرش ماشینی به کشورهای اطراف ایران صادر میشود

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دانشگاهها باید برای توسعه و دانش بنیان کردن صنایع نساجی بخش صنعت را کمک کنند.

افسانه محرابی در ششمین همایش ملی صنعت فرش ماشینی ایران که به همت سرای نوآوری فرش ماشینی و مرکز تحقیقات فرش ماشینی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان، شامگاه بیستم اردیبهشت در تالارغیاث الدین جمشید کاشانی این واحد دانشگاهی برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه ها باید برای توسعه و دانش بنیان کردن صنعت به کمک این بخش بشتابند.

وی افزود: صادرات فرش ماشینی ایران اکنون دارای رتبه پنجم است که با توجه به روزآمد بودن ماشین آلات این صنعت، باید تلاش کرد در جایگاه نخست تا سوم قرار گیرد.

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرات را چالش اصلی و مهم صنعت فرش ماشینی کشور دانست و تأکید کرد: باید به تولید دانش بنیان صادراتی در این صنعت دست یابیم.

این مسئول ادامه داد: از 933 واحد تولیدکننده فرش ماشینی 15 واحد دارای جواز R&D (خلاقانه) هستند که دانشگاهها باید برای توسعه و دانش بنیان کردن این واحدها به کمک صنعت بشتابند.

محرابی با تأکید بر لزوم ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت، اظهار کرد: با توجه به نیاز صنایع، باید به پژوهشها و پایان نامه های دانشگاهی امتیازهایی داده شود تا در این مسیر قرار گیرند که بتوان به سمت واحدهای دانش بنیان گام برداریم.

وی وجود تعداد زیادی کارخانه های فرش ماشینی کوچک را از دیگر مشکل های صادرات این صنعت در کشور بیان و اضافه کرد: این مشکل باید با کمک سازمان توسعه تجارت رفع شود.

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد: تمامی واحدهای صنعت فرش ماشینی به ویژه واحدهای بزرگ باید با هدف افزایش صادرات این صنعت به سمت فعالیت های خلاقانه هدایت شوند و در این راه از دانش آموختگان نخبه دانشگاهی بهره گرفته شود.

محرابی بیان کرد: برای توسعه صادرات فرش ماشینی، بخش خصوصی باید منافع خودش را در راستای منافع ملی ببیند و دولت نیز حمایت واقعی از تولیدکنندگان و بخش خصوصی داشته باشد تا با همدلی، یکپارچگی و وفاق بین بخشهای خصوصی و دولتی این صنعت به جایگاه اصلی اش برسد.

وی عنوان کرد: افزون بر 70 کشوری که هدف صادرات کشور هستند، 84 درصد صادرات ایران فقط به کشورهای اطراف صادر میشود که باید صادرات به تمام کشورها بیشتر شود.

برگزاری نشست پرسش و پاسخ با حضور مسئولین و صاحبان صنایع فرش و کارآفرینان صنعت فرش ماشینی، رونمایی از پوستر دومین رویداد ملی فرش آپ در آذرماه 1401 ، رونمائی از تمبر یادبود زنده یاد حاج حسن تفضلی پدر صنعت نساجی ایران با حضور صبیه آن روانشاد و رونمائی از کتاب با موضوع بازاریابی و فروش فرش ماشینی اثر دکتر منصور دیاری و تقدیر از صنعت گران فعال و حامی این همایش از دیگر جمله برنامه های ششمین همایش ملی صنعت فرش ماشینی ایران بود، پنجمین همایش ملی صنعت فرش ماشینی ایران اسفند 1396 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان برگزار شده بود.